Evijärven Urheilijat Facebook

Sillankorvan juoksu 2019 Tulokset

Selkeä tuuleton sää houkutteli 61 juoksijaa Sillankorvan juoksuun. Juoksu oli samalla JS -juoksentelun 2.osakilpailu.

Sillankorvan juoksu 2019 tulokset: 

P7 300m 1)Tommi Kupila EU 1.07, 2)Santeri Kellokoski Räyrinki 1.12, 3)Aleksanteri Kellokoski Räyrinki 1.20, 4)Lari Huhmarsalo EU 1.40, 5)Eino Saarijärvi EU 3.01

T7 300m 1)Emilia Saarijärvi EU 1.11, 2)Senja Kellokoski Räyrinki 1.15, 3)Justiina Vesala EU 1.25, 4)Aino Kivinen ViHs 1.30, 5)Kerttu Kellokoski Räyrinki 1.55

P9 600m 1)Veeti Paalanen EU 2.32, 2)Santtu Takala HSH 2.39, 3) Peetu Paalanen EU 2.45, 4)Viljo Kivinen ViHs 3.41

T9 600m 1)Aada Kellokoski VetU 2.34, 2)Sara Huhmarsalo EU 2.50, 3)Vera Korkiakangas HSH 2.52, 4)Enni Niemelä Lapua 3.39

P11 1km 1)Rasmus Takala HSH 4.23, 2)Jaakko Tyynelä LaVe 4.27, 3)Elias Kujala EU 4.45

T11 1km 1)Vanessa Pöyhönen VetU 4.31, 2)Sara Saarijärvi EU 4.32, 3)Sara Korkiakangas HSH 4.34, 4)Aija Koivisto EU 4.35

P13 1km 1)Kasper Björkbacka VetU 3.30, 2)Asser Koivisto EU 4.06

T13 1km 1)Rebekka Pöyhönen VetU 4.10, 2)Krista Kupila EU 4.33

T15 1km 1)Alisa Koivukangas EU 4.04

N yleinen 1)Aida Koivisto EU 44.36, 2)Eveliina Uitto Seinäjoki 45.20, 3)Johanna Ahopelto EU 49.02, 4)Liina Saksladu Evijärvi 50.19, 5)Anu Kivinen ViHs 54.11

N40 1)Sanna Honkonen KyKy 45.45, 2)Minna Palojärvi Lapua 54.57, 3)Riitta-Liisa Rinne Vimpeli 57.57

N50 1)Sirpa Paloniemi KyKy 54.40

M yleinen 1)Simeon Hyyppä ViHs 35.29, 2)Samuel Hyyppä ViHs 43.38

M40 1)Olavi Kunelius Lestij.Kiisto 38.40, 2)Tuomas Järvinen Tampere 40.36

M50 1)Markku Ainali KV 42.06, 2)Jarkko Knuutti KJV 42.35, 3)Kristian Lindqvist HopHab 43.00, 4)Jukka Hautaniemi LeJy 46.40, 5)Pekka Murtomäki Häjyt 47.14

M60 1)Pentti Yli-Hallila PieHi 40.54, 2)Kalle Kellokoski Räyrinki 52.29

N Kuntosarja 1)Veera Timo LaVe 52.48, 2)Eeva Väkeväinen LaVe 52.49, 3)Laura Koskipuisto Evijärvi 53.37, 4)Sofia Alalantelä Evijärvi 53.38

M Kuntosarja 1)Hannu Kellokoski VetU 39.56, 2)Thomas Björkbacka VetU 40.26, 3)Heikki Hakala KJV 42.46, 4)Kalle Nygård AA 44.32, 5)Antti Hautapakka Helsinki 48.33, 6)Kari Koivisto EU 49.06

Retkisarja ilman aikaa: Vilma Saarinen, Satu Lappinen, Sanna Ahopelto, Aimo Sironen, Elmeri Ahopelto

Kiitos kaikille juoksijoille ja talkoolaisille!!!

Sillankorvan juoksu 11.5.2019 klo 13.00

Perinteinen Sillankorvan juoksu, JS-juoksentelun toinen osakilpailu.

Matkat ja sarjat

10 km : N, N50, N kuntosarja, M, M40, M50, M60, M70, M kuntosarja ja kuntosarja ilman aikaa
1 km: T/P 11 v, 13 v ja 15 v
600 m: T/P 9 v
300 m: T/P 7 v

Ilmoittautuminen paikan päällä klo 12.30 mennessä

Palkinnot:

Aikuisten kilpasarjoissa pokaalit 5:lle parhaalle
Lasten sarjoissa pokaalit 3:lle parhaalle, mitalit kaikille osallistujille.
Runsaasti arvontapalkintoja, joiden arvontaan kaikki osallistujat osallistuvat.

Tiedustelut: Heli Saari 044 574 2518, Antti Saari 044 769 9207

Järjestäjät: Evijärven kunta/ liikuntatoimi ja Evijärven urheiljat/ yleisurheilu

Evijärvi pyöräilyn tulokset 2018

Miehet 62 km 

1. Jyrki Järvinen Evijärvi 1.36.23 / 38.72 km/h
2. Jyrki Pakkala Veteli 1.36.55 / 38.50 km/h
3. Aimo Sironen Evijärvi 1.39.59 / 37.32 km/h
4.Kimmo Lehtimäki Pietarsaari 1.41.53 / 36.63 km/h
5.Antti Tähtinen Evijärvi(Vaasa)1.47.32 / 34.70 km/h
6.Ismo Rintala Alajärvi 1.50.22 / 33.81 km/h
7.Mika Lakaniemi Vimpeli 1.54.01 / 32.73 km/h
8.Veli-Pekka Kujala Evijärvi 1.59.56 / 31.11 km/h
9.Kalervo Kujala Evijärvi 2.04.16 / 30.03 km/h
10.Harri Savola Lappajärvi 2.06.22/ 29.53 km/h

Naiset 62 km

1. Liisa Äyrä Evijärvi 2.02.26 /30.38 km/h 
2. Johanna Ahopelto 2.03.39 / 30.18 km/h
3. Ulla Luomansuu 2.18.23 / 26.96 km/h

Tytöt 16 v 20 km 

1.Viivi Pekkala Vimpeli 42.13 / 28.42 km/h
2.Aida Koivisto Evijärvi 42.24 / 28.30 km/h 
3.Ronja Järvinen Evijärvi 44.51 / 26.75 km/h

Pojat 16 v 20 km 

1. Asser Koivisto Evijärvi 51.15 / 23.41 km/h

Kuntosarja 62 km 

1. Senja Pakkala Veteli 1.57.24 / 31.78 km/h
2.Kari Koivisto Evijärvi 1.59.04 / 31.34 km/h
3.Ossi Laurila Lappajärvi 2.03.26 / 30.23 km/h
4.Mikko Tähtinen Evijärvi 2.03.26 / 30.23 km/h
5.Juha Autio Kortesjärvi 2.24.35 / 25.81 km/h
6.Eveliina Sorpio Ylöjärvi 2.43.51 / 22.77 km/h

Ilman aikaa:

-Anne Kujala Evijärvi 
-Osmo Mäntylä Evijärvi
-Lars Sandström Kronoby
-Heikki Kujala Evijärvi 
-Tom Byskata Evijärvi

Kiitos kaikille osallistujille ja Kunniamaininta talkoolaisille, eli Aimo Järvelä, Toni Hämäläinen, Lauri Tähtinen, Antti Saari,Mika Koskela,Sanna Syrjälä ja Sanna Syrjälä Junior. Evijärven esiapuryhmä ja Kaarina ja Matti Kuusisaari ja Evijärven Kunta!!

Kettusaari-hiihto tulokset

Vuoden 2019 Kettusaarihiihdot kisattiin lauantaina 23.2. huonon jäätilanteen vuoksi Nissinkankaan pururadalla ja kilpailukeskuksena oli Evijärven Nuorisoseura. Sää oli lämmin ja ladut loistavassa kunnossa. Kaikilla kisamatkana oli 15kilometria, joka kertyi kolme kertaa 5km:n lenkistä.

Kilpailijoita oli 57 ajalla ja 19 retkisarjassa ilman aikaa.

Päivän kovimman ajan hiihti Viljam Knif  33.59.

Arvonnassa pääpalkintona olleen Jopo-polkupyörän voitti Esko Hyyppä. Onnea kaikille arvontapalkintojen voittajille!

Kiitokset kaikille osallistujille ja talkoolaisille sekä kiitokset hyvästä yhteistyöstä Evijärven Kunnalle ja Evijärven Nuorisoseuralle!

Naiset Yleinen 15km

1.Julia Koivisto SHS 43:16

2.Marjo Ena IK Falken 43:55

3.Aida Koivisto KJV 44:5

4.Lilja Lehtelä AA 44:06 

5.Marina Granqvist  IK Falken 45:05

6. Annika Sandvik IK Falken 48:02

7. Sanna Honkonen KyKy  48:24

8.Eveliina Syrjälä KJV 50:05

9. Jaana Grankull AZ Grit Team 50:13

10. Suvi Lehtelä AA 52:12

11.Anniina Nevamäki KJV 54:43

12.Julia Kytölä AA 55:51

 

Miehet Ylienen 50 15km

1. Viljam Knif    Ekorrens Bil  33.59

2.Erik Holm  SiSu  36:09

3. Veli-Matti Hietamäki  HSH  38:30

4. Simeon Hyyppä  ViHS  38:31

5.Tommy From  Team Heikoin Lenkki   38:32

6. Viktor Holm  Öja  40:34

7. Johan Nylund  IK Falken  40:43

8.Heikki Lehtelä  AA  41:11

9. Per-Anders Forsman  Vörå IF  41:16

10. Joel Knif  Ekorrens Bil  42:02

11.Samuel Hyppä  42:12

12. Tommy Kroksjö  IK Falken 43:00

13.Roope Kultalahti EU 43:54

14. Ilkka Kivimäki Seinäjoki 44:54

15. Mika Puotinen  EU 49:58

16.Matti Korpi KJV 50:22

17. Johannes Syrjälä 57:45

18.Niko Ahopelto Pietarsaari 59:43

 

Miehet 50 15km

1. Arto Kytölä  AA  38:50

2. Jarmo Lautanen KyKy  38:54

3.Jouko Lehtelä AA  40:01

4. Tom West  IK Falken  40:06

5. Petri Kalliala  Ylöjärvi  42:24

6.Ari Puranen PieHi  43:22

7. Esa Kuoppala  KaKa 44:03

 

Miehet 60 15km

1. Per-Ole Sund  Vasa Skiclub  47:43

2. Ossi Laurila LaVe  47:49

3. Timo Purola  EU  56:57

 

Miehet 65 15km

1. Mauri Hautala  SHS   46:54

2. Antti Ridanpää YKV  47:33

3. Eero Saarenketo AA 49:56

4. Matti Härkönen HSH 50:14

 5.Esko Hyyppä ViHS  51:26

6. Heino Kivimäki Seinäjoki  52:53

7.Matti Etelämäki LaVe 57:04

 

Miehet 70 15km

1. Markku Kankaanpää HSH 44:06

 

Retkisarja ajalla 15km

1.Kari Koivisto KJV  49:504

2. Ilkka Ansio  Alahärmä  50:04

3.Esa Leppänen Team Heikoin Lenkki 50:12

4. Tapio Laako Seinäjoki 52:09 

5. Elias Kytölä AA 56:43

6. Vesa Lassila VetU  59:45

7. Johanna Nelimarkka Antibiootti vapaat  01:02:57

8. Teemu Paalanen Alahärmä Kisa  01:03:00

9.Anna Nelimarkka Antibiootti vapaat 01:16:50

 

Retkisarja ilman aikaa:

Mikko Järvinen EU

Maija Järvinen EU

Topias Järvinen Ylihärmä

Jorma Tähtinen EU

Armi Tähtinen EU

Johanna Ahpelto EU

Antti Saari EU

Aki Saukkokangas EU

Ulla Mäkinen EU

Pauli Kultalahti EU

Lauri Tähtinen EU

Esko Saarijärvi Lapua

Ville Kuivila Lapua

Eero Saarijärvi PieH

Aimo Järvelä EU

Aija Koivisto KJV

Renen Rannisto EU

Alisa Uotila Hinnerjoen Yritys

Antti Kujala EU

 

Tulokset SM soudut 2018

Naiset 2000m

Miehet 2000m

Naiset 10km

Miehet 10km

Sekari 2000m

Sekari 10km

Alakategoriat